Barbershop

O nas 

Barber Bartosz

Profesjonalista w każdym calu, mimo swojego młodego wieku jest bardzo utalentowany, dba o najmniejsze szczegóły podczas wykonywania fryzur. Pewna ręka oraz precyzja pozwalają mu tworzyć dopieszczone fryzury. 
Kreatywność to jedna z ważniejszych cech jakie posiada. Patrząc na twarz swojego klienta już wie, w jakiej fryzurze będzie mu najlepiej. Wyczuwa i rozumie potrzeby swoich klientów, a dzięki komunikatywności potrafi porozumieć się z każdym czlowiekiem. Mężczyzna, który trafi na fotel może być pewien, że zostanie mu dopasowana fryzura do jego wyglądu i upodobań. Jest cały czas na bieżąco z modą jaka panuje, aczkolwiek męskie, stylowe i klasyczne uczesania to te, które sprawiają mu najwięcej radości podczas ich wykonywania.


Odwiedzając nas możesz być pewny, że profesjonalny Stylista poświęci dużo czasu na zrozumienie Twoich potrzeb i wspólnie dobierzecie najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. 

Czym jest Barber Shop?

Podchodząc do tematu od strony teoretycznej. „Barber Shop to miejsce, w którym są świadczone usługi na rzecz mężczyzn, przez wyspecjalizowanych i przygotowanych do ich wykonywania Barberów.” Jakie to są usługi? Współcześnie udając się do barbera możemy liczyć nie tylko na strzyżenie, golenie na gładko czy przystrzyganie i nadawanie kształtu brodzie. Współczesny Barber Shop to niemalże lustrzane odbicie „salonu piękności dla kobiet” ale w niezwykle męskim ujęciu. Współczesny mężczyzna chce wyglądać dobrze, chce czuć się dobrze i na temat pielęgnacji brody, włosów, twarzy chce wiedzieć więcej. Wszystkie tajniki tejże pielęgnacji oraz wiedzę na ten temat skupia Barber Shop. To tutaj możemy szukać odpowiedzi na czasem nurtujące, nie tylko związane z brodą pytania. Reasumując, szukając odpowiedzi na pytanie czym jest Barber Shop, błędem jest klasyfikowanie tego miejsca jako lokal, gdzie świadczone są tylko usługi golenia, strzyżenia i nadawania kształtu brodzie. Barber Shop to nie tylko golenie brody, Barber Shop to miejsce świadczenia usług ściśle związanych z ogólnie pojmowaną męską pielęgnacją okolic twarzy.

Powrót do przeszłości, czyli krótka historia Barberingu i odpowiedź na pytanie, dlaczego polskie tłumaczenie słowa Barber (męski fryzjer) jest błędne.

Sztuka Barberingu na przykładzie Anglii sięga XII wieku, a pierwsi barberzy byli pomocnikami mnichów klasztornych, którzy zajmowali się leczeniem ludności. Ich podstawowym zadaniem było golenie, strzyżenie włosów, wierzono bowiem że główna przyczyna chorób i wszelkich dolegliwości jakie dręczyły tamtejszą ludność tkwiła we włosach. Z pozoru i perspektywy czasu prosta czynność jaką wykonywali była niezwykle istotnym i ważnym elementem leczenia w tamtych czasach. To właśnie ścinanie włosów było pierwszym etapem i kierunkiem ku ozdrowieniu. Z biegiem czasu i rozwoju zalążków tamtejszej medycy, obowiązków przybywało, stąd barberzy zaczęli nabywać takich umiejętności jak drobne amputacje, spuszczanie krwi, czy stawianie pijawek. W tym też czasie zaczęto rozróżniać medycynę akademicką oraz „medycynę” powiązaną z barberami, którą z kolei sklasyfikowano jako praktyki ludowe. Ilość obowiązków oraz zabiegi jakie wykonywały osoby z praktyką, a nie posiadające wiedzy akademickiej zaczęto odbierać jako pewne zagrożenie, również ekonomiczne dla lekarzy. W obliczu nowych zagrożeń jakie płynęły z tego środowiska „medyków”, rząd angielski, a następnie król Henryk XIII postanowił skodyfikować to prawo. Zaczęto już rozróżniać medyków, posiadających dyplomy akademickie i barberów, którzy nie mogli leczyć ludzi lecz mogli wykonywać takie czynności jak strzyżenie włosów, golenie brody oraz wykonywać drobne zabiegi kosmetyczne (XVII wiek).

Przekładając słowo „Barber” na język polski, często używanym sformułowaniem jest „męski fryzjer”. Co jest błędem. Dlaczego? Jak wyjaśnił mi Pascal, jedyny w Polsce barber z dyplomem akademickim w tej dziedzinie. Jedną z podstawowych różnic między fryzjerem a barberem jest zakres czynności. Fryzjer układa włosy a barber zajmuje się męskim pilingiem, goli mężczyznę, skraca włosy, brodę. Zajmowanie się włosami jest jedną z umiejętności jakie posiada barber, więc pojęcie fryzjer jest też po części zawarte w słowie barber. Jednak sam zakres obowiązków w tym przypadku jest nieadekwatny do sformułowania „męski fryzjer”. Jedynym polskim odpowiednikiem w pełni odzwierciedlającym zakres tych czynności jest „cyrulik”. To cyrulik, nawiązując do historii barberingu zajmował się w Polsce goleniem, strzyżeniem i też drobnym leczeniem (spuszczanie krwi, wyrywanie zębów, kąpiele etc.).

 • golarz – goli brodę na gładko
 • golibroda – zajmuje się brodą, skracanie, pielęgnacja
 • fryzjer – skraca, układa włosy
 • barber – goli brodę na gładko, zajmuje się skracaniem brody i jej pielęgnacją, skraca czy nawet układa włosy

Barber jest golarzem, golibrodą i też po części fryzjerem. Posiada wszystkie te umiejętności. Jak cenionym zawodem był barbering świadczy fakt, że w tamtych czasach jedyne osoby, które posiadały ostre narzędzie w postaci brzytwy, którą można było golić, czy rozciąć ciało był chirurg i własnie barber.

Jak wygląda współczesny Barber Shop i dlaczego wstęp mają tu tylko mężczyźni ?

Ideą a zarazem sukcesem współczesnego Barber Shopu, jest niemalże w 100% odtworzenie charakteru miejsca z jakim się zderzali mężczyźni kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Stylowe krzesła, fotografie czy drewniane meble nawiązujące do epoki Barber Shopów, które mogliśmy zaobserwować w starych, amerykańskich produkcjach są jego nieodzownym elementem. Obserwując rosnące zainteresowanie ze strony mężczyzn tego typu usługami, oprócz profesjonalnej obsługi, ten właśnie charakterystyczny klimat jest magnesem wabiącym gości. Bo tak są traktowani bywający tam mężczyźni. 

 Produkty

Znajdziesz u nas profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji swojego zarostu oraz włosów.


         


Chęć rozwijania się w zawodzie oraz umiejętności nabyte przez lata pozwoliły aby nasze usługi były na jak najwyższym poziomie.

Wszyscy wiemy jak ważny w tych czasach jest nasz wygląd zewnętrzny w Grizzly Barbershop jest dla nas priorytetem, stawiamy na profesjonalizm oraz dopieszczenie każdego szczegółu.

Rezerwacje

Specjalnie dla naszych klientów prowadzimy indywidualny system zapisów pod numerem telefonu: 
Barber Bartek :  792 383 567

Nasze Usługi

 • Komplet (broda+głowa) - 50 - 70 zł
 • Głowa (strzyżenie, golenie) - 25 zł
 • Broda (golenie, trymowanie) - 25 zł
 • Koloryzacja (wkrótce)

Kontakt:

ul.Mickiewicza 10 

Mysłowice 41-400

Tel.: 792 383 567

 • Poniedziałek: 16.00-21.00
 • Wtorek: 16.00-21.00
 • Środa: 16.00-21.00
 • Czwartek: 16.00-21.00
 • Piątek: 16.00-21.00
 • Sobota: 9.00-16.00